Working Hours Monday - Friday 08:00-16:00
Toll Free 1800.899.900

خدمات

ISO 10668:2010

ISO 10668:2010 (مدیریت ارزش گذاری برند)

درسال 2007 میلادی سازمان جهانی استاندارد،پیش نویس استانداردی را برای مدیریت پولی ارزش گذاری برند آماده کرد ،این استاندارد در سال 2010 رسما منتشر و مرد استفاده قرار گرفت

ایزو 10668 برای اهداف مختلفی از جمله موارد ذیل مورد استفاده قرار میگیرد :

حسابداری و گزارش مالی

برنامه ریزی مالیاتی

حمایت قضایی و حل اختلاف

سرمایگذاری و مشارکت مالی

اخذ مجوز و مذاکرات اقتصادی

مدیریت داخلی گزارشات و اطلاعات

برنامه ریزی استراتژیک و مدیریت برند.

تخمین بودجه برند و بازاریابی

بررسی بهای برند

ایزو 10668 قواعد و الزامات مورد نیاز برای ارزش گذاری برند را مشخص میکند.این قواعد به گونه بسیار ساده ای طراحی شده و بدور از هر گونه پیچیدگی می باشد.

ایزو 10668 ارزش گذار را مجاب میکند که در حین ارزش گذاری حداقل از 3 مدل تحلیلی برای این منظور استفاده نماید.

این سه تحلیل های قانونی، رفتاری و مالی هستند. هر 3 نوع تحلیل باید به یک نتیجه کامل در ارزشگذاری برند منتهی شوند. این امر برای برندهای موجود، برند های جدید و برند های در حال توسعه کاربرد دارد.

 

تحلیل قانونی

اولین الزام این است که مشخص کنیم منظور از «برند» چیست و کدام دارایی های غیر ملموس را باید در ارزش گذاری مدنظر قرار داد. ایزو 10668 ابتدا معنی رایج علامت تجاری را توضیح می دهد اما همچنین به دیگر دارایی های غیر ملموس (IA) شامل حقوق معنوی (IPR) می پردازد که اغلب جزو تعاریف حاشیه ای «برند» هستند.

تحلیل رفتاری

دومین الزام انجام یک تحلیل رفتاری کامل است. فرد ارزیاب هنگام ارزش گذاری برندی خاص باید با توجه به نوع رفتار نیروی کار در هر بخش جغرافیایی، با هر نوع مشتری و محصول به اظهار نظر بپردازد.

 

تحلیل مالی

ایزو 10668 سه رویکرد ارزش گذاری مختلف مشخص می کند – رویکرد های بازاری، هزینه و درآمد. هدف ارزش گذاری برند، اساس ارزش و خصوصیات برند مورد نظر نوع رویکرد را برای محاسبه ارزش آن برند مشخص می کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این حوزه در گروه مهندسین کسری تماس حاصل نمایید.

contact-us